Kiszínezésre váró Felcsút-logó és Paks-címer? Várja a zöldet, meg a pirosat, kéket a jelenet, ahogy Radó beforgatja Viníciust? A focink alámerülésével és a matricásalbumok megjelenése után elég nehéz elképzelni, hogy NB I.-es kifestőkönyvet adjon ki valaki. 1978-ban ez teljesen a helyén volt.
Gyöngyszem került a kezünkbe nemrég: a Sportpropaganda Vállalat kiadványa A Labdarúgó NB I csapatai – Kifestőkönyv címmel, a fedőlapján egy rakás, pontosan tizennyolc, klubcímerrel. Évszám nincs az A4-es méretű kifestőn, de ha végignézzük a felsorolt csapatokat, rájövünk, hogy elég régen járunk. A kor nagyágyúi és a most is ismerősen csengő nevek mellett olyan elfelejtett csapatok és csapatnevek sorjáznak, mint Székesfehérvári MÁV Előre, Salgótarjáni TC, Dunaújvárosi Kohász, Vasas Izzó. Főleg a MÁV Előre segít a kormeghatározásban, mert a fehérvári kiscsapat összesen két három idényt töltött el az első osztályban. Szóval gyorsan kiderül, hogy ez bizony a 78/79-es szezon.
Ha belelapozunk a kifestőbe, akkor még szebb a látvány. Két oldalanként egy-egy focijelenet elevenedik meg előttünk: az egyik a színes oldal, a másik az üres, ennek kell nekiesni a cerkával. És mindegyik NB I.-es csapat kap egy kicsit a kézműves rivaldafényből! Párosával lépnek fel a klubok. Videoton- Újpest, Csepel-MTK, Vasas-Salgótarján, stb. Van itt minden, szoros párharc, fejpárbaj, lemaradó védő, becsúszás, sőt, előre megállapodott eredményre utaló lötyögés is.
Alant az összes kép.
2 hozzászólás @ Ilyet még biztos nem festettél ki: süddeutsche pornóbajuszok és NB I. – tökéletes páros
Érdekes, hogy a 2. képen az MTK és a Honvéd alapítási éveként az éppen aktuális elnevezés időpontját írták ki, pedig hát mindkettő létezett előtte is, a Fradit meg az Újpestet érdekes módon nem dátumozták át a Dózsává, illetve újra Ferencvárossá átnevezésük tekintetében, vagy, ha még szőrszálhasogatóbbak akarunk lenni, a 2 háború közötti profikorszakban a labdarúgóklubok jogilag is elszakadtak az anyaegyesületeiktől és önálló gazdasági társaságként működtek tovább. Szóval nem értem a dolog logikáját. Meg érdekesek az egyesületek székhelyei is: az Újpesté például az Eötvös utca 7. volt akkoriban, ami eléggé hírhedett épület volt, jelenleg pedig az Állambiztonsági Levéltár székhelye:
http://www.abtl.hu/epulet_tortenet
Ez is furcsa, mert az ÁBL honlapja azt írja, hogy az Újpesti Dózsa elnöksége csak 1985-től székelt itt, bár a csapatok tényleg az 1978-79-es szezont valószínűsítik.
Nagyobb rejtély ez kérem, mint a Vojnich kézirat, számtalan kérdés, válasz egy sem, ez a kifestő tehát TÖKÉLETES megtestesítője a magyar futballnak, éppen a következetlenségei teszik tökéletessé 🙂
A MÁV-Előre pedig nem 2, hanem 3 szezont tölthetett az NBI olümposzán, mert már az 1977-78-as szezont is itt töltötte, és csak az 1979-80-as szezonban esett ki.
Ez megvolt nekem is :). Akkor még nem a külföldi csapatokat imádták a kölykök. Ma egy ilyen eladhatatlan lenne, sőt közröhely.