Tegnap elküldte a Fradi az augusztusban még egy emberként imádott, a magyar foci jövőjének kikiáltott, és sokak szerint a szövetségi kapitányi pozícióra is baromi alkalmas vezetőedzőjét, Ricardo Monizt. A hír igazából csak azért meglepő, mert Moniz az FTC-nél töltött egy éve alatt egyfajta félisteni pozíciót gyártott maga köré, amit tényleg csak a legvérmesebb szurkolók mertek kikezdeni egy-egy elcseszettebb meccs után. A valóság az, hogy egy bajnokságról álmodozó csapat nem engedheti meg magának, hogy szeptember óta összesen egyszer tudjon otthon nyerni, ilyenért már a Fradinál sokkal nagyobb klubok is rúgtak ki Moniznál sokkal nagyobb edzőket.
De mit hozott Magyarországra Ricardo Moniz? Új motivációs eszközöket jól láthatóan nem (vagy ha igen, akkor azok elég rondán bebuktak), a taktikai elképzeléseit is sikerült pár hónap alatt úgy kiismerni, hogy még a tökutolsó Kaposvár ellen is szenvedni tudtak csak, ráadásul ebben az országban nem ő az egyetlen ember, aki szerint jól néz ki a pufidzseki. Moniz attól lett itt ekkora jelenség, mert zseniálisan tudta magát menezselni: ameddig a hazai edzők nagyrésze el sem tudja képzelni, hogy a csapatának szurkolói esetleg szeretik, Moniz kiállt mindenki mellett, megvédte az ünneplő játékosait, a pályán ünneplő szurkolókat, és egyszerre tudott kiállni a lelátói rasszizmus ellen és az ultrák mellett. Ilyet Magyarországon eddig senki nem csinált, nyilván meg is ette mindenki.
Ezért a markáns fellépésért nem vetette senki a szemére, hogy ki tudja mekkora pénzekért elhozta a holland másodosztály gólkirályát, Jack Tuypöt és a fiatal tehetségként beharangozott Arsenio Valpoortot is, hogy aztán az égvilágon semmit ne mutassanak, de például nagynehezen megszerezte a Real Madrid sokadik csapatából David Matheost, aki meccsről meccsre bizonyítja, hogy semmivel sem jobb, mint szabadon választott NB1-es védő. A nagy szív tök jó dolog, nagyon sokra viheti vele az ember például karitatív szervezeteknél, de a fociban még mindig a három pont a legérdekesebb.
Ez az az önmenedzselés, amivel el lehet takarni, hogy tulajdonképpen egy pályaedzőről van szó, aki kapott egy csapatot. Ez a pályaedző imidzset építeni fantasztikusan tudott, hiszen még akkor is a játékosait minden körülmények közt feltüzelő vadállatként volt emlegetve, amikor már a Paks ellen is csak lélektelen vergődésre tellett a Fradinak. Sajnos csapatot építeni nehezebb, mint imidzset, a szurkolók érdemeinek elismerése, és a magyar orvosoknak dobált üzenetek helyett talán a játékosokkal kellett volna beszélgetni. Véletlenül sem akarunk Bognár György álláspontjára kerülni, Moniz sokkal jobb edző, mint például elődje, Détári Lajos, de ez leginkább Détárit minősíti.
13 hozzászólás @ Mit adott nekünk Ricardo Moniz?
Annyit azért hozzátennék részemről, ha kapott volna maga mellé egy igazi teoretikust, akinek van bámri víziója egy csapatról, akkor ez a Fradi nem lenne olyan vészes. Sőt.
Kicsit hazabeszélve, szerintem Moniz és Rossi nagyon megértené egymást, utóbbival a nyeregben.
moniz nem rossz edző azért.
láttam egy párszor meccsét jó helyről, és végig nagyon jól reagált mindenre, okosan tologatta a csapatát. nem láttam annyiszor, hogy véleményt formáljak, de szakmailag szerintem meg sem közelíti senki az nb1-ből (talán csak rossi). nem tudom, mi ment félre, de az nagyon.
azért az nekem sokat elárul, hogy amint nem megy a csapatának, nem tudott reagálni rá, nincs új ötlete, hogy merre tovább.
(rossi például most megpróbál támadgatni a honvéddal, legalább a kiscsapatok ellen, de még nem megy igazán üzembiztosan.)
Mondjuk az Akeem Adams trauma nem olyasmi, aminek kezelését tanítják az edzőképzésben. A Rossi-Moniz páros meg valósággal Bognár Gyuri álma.
Itt nem Adamsről volt szó, főleg hogy 2 hónap után fel kéne tudni dolgozni. Arról volt szó, hogy van egy begyakorolt taktikája, ha újdonság kell, nuku ötlet.
igazán nem akarok hazabeszélni (dehogynem), de szivics az egész tavaly körberöhögött, kerékkötő rudolfra és nagypofájú tiszára épített diósgyrőből, csupa közepesnek tűnő igazolással (minusz futács) tudott csinálni egy dobogós-dobogóesélyes diósgyőrt. egyébként az nb1 átlagszintjét biztosan meghaladja, de ugye írtam is, hogy ez nem igazán az ő érdeme.
A Fradi a magyar labdarúgás állatorvosi lova.
ady! Biztos vagyok benne, hogy neked nem kellene – főleg a focival kapcsolatban – cikkeket írni. Egyszerűen azért, mert rosszul látod a dolgokat. Kárt teszel azzal, ha csak egyetlen ember véleményét is formálod ezzel a cinikus, rosszindulatú, kicsinyes szennyel, amit írtál.
VÉGRE! VÉGRE!
Pingback: Taccsra magyar! – Igazi nagyágyú készül Magyarországra
Tulajdonképpen hány magyar pályaedzőnek van az nb1-nél nívósabb európai ligából bajnoki címe és kupagyőzelem? És mennyi vezetőedzőnek? Ez a hányadék mégis micsoda?
Pingback: Taccsra magyar! – Lúzerválogatott, az NB1 igazi fokmérője
Pingback: Taccsra magyar! – Horváth Feri Győrben, Csertői Pakson, Tököli szekundál